Ortodoncja

stomatologia

Kiedy należy udać się do ortodonty?

 • krzywe, wysunięte zęby
 • przedwczesna utrata zębów mlecznych
 • przygotowanie przed uzupełnieniem protetyczny/implantologicznym
 • zbyt głęboko zniszczona korona zęba - wydłużenie ortodontyczne korony zęba
 • asymetryczna twarz
 • odsłonięte szyjki zębów
 • problemy z oddychaniem (np. spanie z otwartymi ustami, częto rozchylone usta)
 • nadmierne i szybkie gromadzenie się kamienia nazębnego
 • zgrzytanie zębami lub ich ścieranie
 • zachodzenie zębów na siebie

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

 • zmiana położenia zębów
 • zmianie nieprawidłowo funkcjonującego stawu skroniowo-żuchwowego
 • przywróceniu prawidłowej czynności odgryzania, żucia, połykania, oddychania, mowy
 • zapobieganiu powstawaniu dużych deformacji zgryzowych, zgryzu otwartego, asymetrii twarzy, dotylnego położenia żuchwy itp.
 • ustawieniu zębów przed leczeniem protetycznym
 • ustawieniu zębów przy chorobach przyzębia
 • ustawienia łuków zębowych i zębów przed zabiegami chirurgicznymi progenii, zgryzu otwartego, retrogenii itd.
Inaczej mówiąc na leczeniu wad zębowych, wad zgryzu oraz wad szkieletowych za pomocą aparatów ruchomych i stałych, czynnościowych i mechanicznych różnego rodzaju. Ortodonta to inaczej ortopeda szczękowy.

Jak wyglada leczenie aparatem ortodontycznym wyjmowanym (ruchomym) ?

Na pierwszej wizycie ortodonta pobiera wyciski pod modele oraz wykonuje zdjęcia rentgenowskie. Na podstawie zdjęć i modeli ortodonta projektuje aparat ruchomy, określa przebieg leczenia oraz rodzaj aparatu i przedstawia Pacjentowi plan leczenia. Po akceptacji Pacjenta, technik na podstawie wycisków w konsultacji z ortodontą projektuje aparat indywidualnie dla każdego pacjenta. Aparat wyjmowany zazwyczaj zakładamy na całą noc i minimum na 4 godziny w ciągu dnia. Po uzyskaniu zakładanego ustawienia zębów i zgryzu aparat nosimy jeszcze przez 12 miesięcy w celu ustabilizowania efektu leczenia.

Jak wygląda leczenie aparatem ortodontycznym stałym?

Na podstawie wycisków i zdjęć rentgenowskich lekarz ortodonta planuje dokładny przebieg leczenia i przedstawia Pacjentowi plan leczenia. Przy dużych stłoczeniach zębów przed założeniem aparatu może zachodzić konieczność usunięcia niektórych zębów co wymaga dodatkej wizyty. Należy również wyleczyć wcześniej wszystkie zęby.

Zakładanie aparatu trwa od 1 do 1,5 godziny w czasie, którego lekarz dokładnie pozycjonuje zamki na zębach, zakłada łuki oraz mocuje je gumkami ligaturującymi do zamków. Mogą również zostać wykorzystane inne niezbędne elementy - pierścienie na zęby trzonowe lub odciągi.

Jest to zabieg bezbolesny. Jedyną niedogodnością jest to, że przez okres około godziny trzeba siedzieć na fotelu z otwartą buzią. Natomiast po kilkunastu godzinach zęby mogą stać się delikatnie tkliwe na nagryzanie - można wówczas jeść zimne pokarmy, które powodują, że łuk słabiej ciągnie. Po kilku dniach dolegliwości ustępują.

Po uzyskaniu pożądanego ustawienia zębów i zgryzu aparat zostaje zdjęty. Ostatnim lecz bardzo ważnym etapem leczenia jest zastosowanie aparatów retencyjnych. Mają one za zadanie ustabilizowanie uzyskanego efektu leczenia. W górnym łuku stosuje się wyjmowaną płytkę retencyjną noszoną przez pierwsze 3 miesiące całą dobę a później jak najczęściej w miarę możliwości. W łuku dolnym od strony językowej satbilizację pozycji zębów zapewnia retainer stały.

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

W zależności od rodzaju i od stopnia zaawansowania wady leczenie może trwać od roku do trzech lat. Po konsultacji lekarz ortodonta określi szacunkowo czas leczenia aparatem ortodontycznym biorąc pod uwagę proponowaną metodę i indywidualne uwarunkowania Pacjenta.

Jak często muszę zgłaszać się na wizyty kontrolne?

Kontrola aparatu wyjmowanego odbywa się zazwyczaj co 1,5 - 2 miesięcy, a aparatu stałego co 1 - 1,5 miesiaca. W czasie wizyt kontrolnych lekarz aktywuje aparat, wprowadza korekty i ocenia postęp leczenia. Częstotliwość wizyt kontrolnych uzależniona jest od indywidualnych potrzeb pacjenta – rodzaju i stopnia skomplikowania leczonej wady oraz zastosowanego aparatu.

Jakie są niedogodności związane z leczeniem ortodontycznym?

Niezależnie od zastosowanego aparatu decydując się na leczenie ortodontyczne należy pamiętać, iż użytkowanie aparatów ortodontycznych w trakcie procesu leczenia wymaga od Pacjenta dyscypliny i szczególnej staranności w zakresie higieny jamy ustnej oraz stawiania się na regularne kontrole. Nieodzowne stają się codzinne i częste zabiegi dokładnego szczotkowania zębów i czyszczenia aparatu. W przypadku aparatów wyjmowanych należy pamiętać również o ich czyszczeniu (szczoteczką) po każdym wyjęciu z buzi i przed założeniem. W czasie gdy nie nosimy aparatu powinien on być przechowywany w specjalnym pudełku.
aparat_staly.jpg

aparat stały

aparat_wyjmowany2.jpg

aparat wyjmowany (ruchomy)

Zobacz również:

© 2018 Medycyna Specjalistyczna Zakład Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o.