Kriochirurgia jest nowoczesną i skuteczną metodą leczenia stosowaną w wielu dziedzinach medycyny (np. dermatologia, chirurgia plastyczna, ginekologia, proktologia, chirurgia naczyniowa i ogólna, okulistyka, laryngologia). Metoda ta jest bardzo szybka i nie wymaga z reguły szczególnego przygotowania Pacjenta. Zabiegi kriochirurgiczne mogą być wykonywane u Pacjentów w każdym wieku - dzieci, młodzież, dorośli i ludzie starsi. Zabiegi są na ogół bezbolesne (możliwe uczucie swędzenia lub lekkiego pieczenia) lub w niektórych przypadkach wykonywane przy czasowym znieczuleniu miejscowym
- Przebieg
Jako czynnik roboczy podczas zabiegów mrożenia tkanki wykorzystywany jest podtlenek azotu aplikowany miejscowo w sposób kontaktowy za pomocą odpowiednich krioaplikatorów lub poprzez sondę natryskową z odległości ok. 1cm (bezkontaktowo).
Podczas zabiegu następuje zamrożenie takiej objętości tkanki, jaką należałoby wyciąć chirurgicznie.
Miejsce zamrożone pozostaje zakryte nabłonkiem, który w czasie gojenia stopniowo złuszcza się stanowiąc biologiczny bandaż. Sam zabieg oraz proces gojenia przebiega bez krwawienia.
- Powikłania
Wymrażanie tkanki jest metodą bezpieczną, charakteryzującą się bardzo niskim wskaźnikiem objawów ubocznych. Powikłania i objawy uboczne po leczeniu kriochirurgicznym występują rzadko i zależą od lokalizacji, wielkości ogniska chorobowego i głębokości zamrożenia. Niekorzystne objawy takie jak ból lub obrzęk mogą wystąpić w niektórych wypadkach w kilka godzin po zabiegu.