Leczenie kanałowe - mikroskop

stomatologia

Kiedy stosujemy leczenie kanałowe ?

Kiedy bakterie próchnicy pokonają pierwsze warstwy ochronne zęba - szkliwo i zębinę, przedostają się do unerwionej i ukrwionej miazgi zęba powodując w niej nieodwracalny stan zapalny. Stanowią wówczas zagrożenie nie tylko dla zęba ale również dla całego organizmu w szczególności stawów, serca, nerek oraz innych narządów.

Na czym polega leczenie kanałowe ?

Leczenie kanałowe polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi z korony i kanałów zęba oraz wypełnieniu odpowiednim materiałem, najczęściej gutaperką. Następnie korona zęba jest zamykana ostatecznym wypełnieniem na przykład estetycznym materaiłem światłoutwardzalnym lub ceramiką. Pamiętajmy, że własny ząb to najlepszy (i najtańszy !) implant, który kiedyś może okazać się dla Ciebie bardzo cennym punktem dla prac protetycznych koron, mostów i innych uzupełnień protetycznych, dlatego zawsze warto podjąć próbę leczenia kanałowego.

Jak wygląda procedura leczenia kanałowego?

Na podstawie zdjęć radiologicznych (obecnie niskodawkowe cyfrowe zdjęcia RVG), lekarz uzyskuje informację o liczbie i przebiegu korzeni zęba a przede wszystkim o kształcie, szerokości i przebiegu kanałów wewnątrz każdego korzenia – może ich być do 4 w jednym zębie. Dostęp do kanałów uzyskuje się poprzez mechaniczne opracowanie korony zęba usuwając jednocześnie bakterie próchnicy. Następnie z zakażonych kanałów usuwa się mechanicznie zainfekowaną miazgę a resztki bakterii pozostających na porowatych ściankach kanału unicestwia się za pomocą dezynfekcji - przepłukiwania środkiem chemicznym. Puste, oczyszczone i osuszone w ten sposób kanały wypełnia się obojętnym biologicznie preparatem zapewniającym szczelność przed ponownym wnikaniem bakterii np. gutaperką.

Etap mechanicznego opracowania jest udoskonalany poprzez zastosowanie przyrządów do maszynowego opracowywania kanałów wraz z zintegrowanym systemem pomiaru głębokości kanału. Powoduje to znaczące skrócenie czasu opracowania kanałów a tym samym całej procedury i stresu Pacjenta.

Obecnie dla zwiększenia precyzji w niewielkim polu zabiegowym jakim jest otwarta korona zęba stosuje się narzędzia powiększające – specjalistyczne mikroskopy stomatologiczne. Doświadczony lekarz operator dzięki pracy w powiększeniu może uzyskać lepsze wyniki leczenia w szczególności podczas powtórnego leczenia kanałowego i przypadków powikłanych.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu i jest praktycznie bezbolesny.

Jaki czas należy przewidzieć na leczenie?

Zazwyczaj 1 – 3 wizyt po ok. 1-3 godzin.

Proste przypadki mogą być skutecznie leczne nawet w ciągu jednej godzinnej wizyty łącznie z ostatecznym wypełnieniem. W dużej jednak części należy się liczyć z dwoma lub trzema wizytami po 1-3 godzinin na każdy leczony ząb, rozdzielonymi kilkudniową przerwą niezbędną na zregenerowanie tkanki i ocenę jakości wypełnienia kanałów. Na jednej wizycie można rozpocząć lub kontynuować leczenie kilku zębów jednocześnie.

Zobacz również:

© 2018 Medycyna Specjalistyczna Zakład Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o.