Korony

stomatologia

Kiedy stosujemy korony?

  • rozległe zniszczenie zęba
  • wzmocnienie zęba po leczeniu kanałowym
  • estetyka – zmiana kształtu i koloru zęba
  • uzupełnienie braków zębowych po wszczepieniu implantu

Na czym polega zastosowanie koron?

Część naturalnego zęba, która wystaje z dziąsła nazywana jest koroną kliniczną. Jeśli ulegnie ona uszkodzeniu np. w skutek próchnicy lub urazu, koronę można odbudować za pomocą wypełnień (przy mniejszych uszkodzeniach) bądź za pomocą korony protetycznej (większe uszkodzenia). Odbudowa taka może obejmować cały ząb bądź jedynie zniszczony fragment zęba (korony częściowe). Korona stanowi więc uzupełnienie protetyczne, dzięki któremu, odbudowany zostaje anatomiczny kształt zniszczonej części zęba. Właściwy dobór materiałów, koloru i kształtu powoduje, że korona jest praktycznie nie do rozróżnienia od naturalnego zęba.

Jak wygląda procedura osadzenia korony?

Aby uzyskać przestrzeń pod ścianki korony (1-2 mm grubości) lekarz oszlifowuje ząb usuwając część szkliwa i zębiny (bez naruszania unerwionej i ukrwionej miazgi zęba). Po oszlifowaniu powstaje filar, którego kształt przestrzenny zostaje przeniesiony na model gipsowy odwzorowując jednocześnie położenie sąsiednich i przeciwstawnych zębów. Oszlifowany ząb zostaje zabezpieczony tymczasową koroną akrylową wykonywaną przez lekarza w gabinecie. W międzyczasie na bazie odcisku gipsowego w laboratorium protetycznym powstaje korona docelowa. Korony wykonuje się jako pełnoceramiczne bądź na podstawie ze stopów metali, tytanu, złota (proces galwanizacji) bądź cyrkonu, które pokrywa się następnie w procesie wypalania warstwą porcelany. Najbardziej naturalny wygląd można uzyskać stosując korony ceramiczne napalane na podstawę ze złota lub cyrkonu.

Przy dużych zniszczeniach naturalnej korony zęba, gdy bakterie próchnicy dotarły już w głąb ukrwionej i unerwionej miazgi zęba przed zamontowaniem korony konieczne jest leczenie kanałowe. Po leczeniu kanałowym wykonuje się wzmocnienie poprzez umieszczenie w kanale zęba specjalnego wkładu koronowo-korzeniowego. Wkład koronowo-korzeniowy wykonany jest najczęściej z włókna szklanego, złota lub metalu i przypomina sztyft zacementowany w naturalnym kanale zęba.

W przypadku całkowitego braku zęba korona może być również osadzona na implancie.

Jaki czas należy przewidzieć na leczenie?

Zazwyczaj jest to 2 – 7 dni przy czym można w tym czasie wykonywać kilka koron równolegle.

Pierwsza wizyta ok. 1-2 godziny w celu oszliwowania zęba, pobrania wycisków protetycznych, wykonania i zamocowania korony tymczasowej. Następnie w ciągu 1 - 3 dni wykonywana jest w laboratorium protetycznym korona ostateczna.

Druga krótsza wizyta to zdjęcie korony tymczasowej i przymiarka docelowego uzupełnienia. Jeśli na tym etapie wszystko jest dopasowane anatomicznie i kolorystycznie a Pacjent czuje się komfortowo z nowym uzupełnieniem następuje zakończenie leczenia i zacementowanie korony docelowej.

Jeśli wymagane jest dopasowanie należy przewidzieć kolejną wizytę za 1-2 dni.

Zobacz również:

© 2018 Medycyna Specjalistyczna Zakład Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o.