Korony
stomatologia
Kiedy stosujemy korony?
- rozległe zniszczenie zęba
- wzmocnienie zęba po leczeniu kanałowym
- estetyka – zmiana kształtu i koloru zęba
- uzupełnienie braków zębowych po wszczepieniu implantu
Na czym polega zastosowanie koron?
Jak wygląda procedura osadzenia korony?
Aby uzyskać przestrzeń pod ścianki korony (1-2 mm grubości) lekarz oszlifowuje ząb usuwając część szkliwa i zębiny (bez naruszania unerwionej i ukrwionej miazgi zęba). Po oszlifowaniu powstaje filar, którego kształt przestrzenny zostaje przeniesiony na model gipsowy odwzorowując jednocześnie położenie sąsiednich i przeciwstawnych zębów. Oszlifowany ząb zostaje zabezpieczony tymczasową koroną akrylową wykonywaną przez lekarza w gabinecie. W międzyczasie na bazie odcisku gipsowego w laboratorium protetycznym powstaje korona docelowa. Korony wykonuje się jako pełnoceramiczne bądź na podstawie ze stopów metali, tytanu, złota (proces galwanizacji) bądź cyrkonu, które pokrywa się następnie w procesie wypalania warstwą porcelany. Najbardziej naturalny wygląd można uzyskać stosując korony ceramiczne napalane na podstawę ze złota lub cyrkonu.
Przy dużych zniszczeniach naturalnej korony zęba, gdy bakterie próchnicy dotarły już w głąb ukrwionej i unerwionej miazgi zęba przed zamontowaniem korony konieczne jest leczenie kanałowe. Po leczeniu kanałowym wykonuje się wzmocnienie poprzez umieszczenie w kanale zęba specjalnego wkładu koronowo-korzeniowego. Wkład koronowo-korzeniowy wykonany jest najczęściej z włókna szklanego, złota lub metalu i przypomina sztyft zacementowany w naturalnym kanale zęba.
W przypadku całkowitego braku zęba korona może być również osadzona na implancie.
Jaki czas należy przewidzieć na leczenie?
Zazwyczaj jest to 2 – 7 dni przy czym można w tym czasie wykonywać kilka koron równolegle.
Pierwsza wizyta ok. 1-2 godziny w celu oszliwowania zęba, pobrania wycisków protetycznych, wykonania i zamocowania korony tymczasowej. Następnie w ciągu 1 - 3 dni wykonywana jest w laboratorium protetycznym korona ostateczna.
Druga krótsza wizyta to zdjęcie korony tymczasowej i przymiarka docelowego uzupełnienia. Jeśli na tym etapie wszystko jest dopasowane anatomicznie i kolorystycznie a Pacjent czuje się komfortowo z nowym uzupełnieniem następuje zakończenie leczenia i zacementowanie korony docelowej.
Jeśli wymagane jest dopasowanie należy przewidzieć kolejną wizytę za 1-2 dni.