Dziedziną stomatologii zajmującą się odbudową bezpowrotnie utraconych zębów jest protetyka. W nowoczesnym jej wydaniu posiadanie pięknego i naturalnego uśmiechu nie jest już tylko marzeniem.
Dzięki naszej kadrze oraz indywidualnemu podejściu do Pacjenta przywrócimy Państwa pewność siebie. W naszej ofercie znajdziecie Państwo m.in. wkłady koronowo – korzeniowe, korony pełnoceramiczne, korony porcelanowe, licówki pełnoceramiczne oraz protezy i mosty protetyczne.
Aby uzyskać przestrzeń pod ścianki korony (1-2 mm grubości) lekarz oszlifowuje ząb usuwając część szkliwa i zębiny (bez naruszania unerwionej i ukrwionej miazgi zęba). Po oszlifowaniu powstaje filar, którego kształt przestrzenny zostaje przeniesiony na model gipsowy odwzorowując jednocześnie położenie sąsiednich i przeciwstawnych zębów. Oszlifowany ząb zostaje zabezpieczony tymczasową koroną akrylową wykonywaną przez lekarza w gabinecie. W międzyczasie na bazie odcisku gipsowego w laboratorium protetycznym powstaje korona docelowa. Korony wykonuje się jako pełnoceramiczne bądź na podstawie ze stopów metali, tytanu, złota (proces galwanizacji) bądź cyrkonu, które pokrywa się następnie w procesie wypalania warstwą porcelany. Najbardziej naturalny wygląd można uzyskać stosując korony ceramiczne napalane na podstawę ze złota lub cyrkonu.
Przy dużych zniszczeniach naturalnej korony zęba, gdy bakterie próchnicy dotarły już w głąb ukrwionej i unerwionej miazgi zęba przed zamontowaniem korony konieczne jest leczenie kanałowe. Po leczeniu kanałowym wykonuje się wzmocnienie poprzez umieszczenie w kanale zęba specjalnego wkładu koronowo-korzeniowego. Wkład koronowo-korzeniowy wykonany jest najczęściej z włókna szklanego, złota lub metalu i przypomina sztyft zacementowany w naturalnym kanale zęba.
W przypadku całkowitego braku zęba korona może być również osadzona na implancie.
Mosty planowane są indywidualnie dla każdego Pacjenta. Lekarz bierze pod uwagę warunki panujące w jamie ustnej w szczególności możliwość rozmieszczenia filarów lub zastosowania implantów. Wymagana jest obecność odpowiedniej liczby filarów (zębów własnych bądź implantów) dobrej jakości tj. posiadających długie korzenie i mocno osadzonych w zębodołach. Bardzo pomocna w tym zakresie jest diagnostyka radiologiczna. Następnie lekarz przygotowuje punkty podparcia mostu oszlifowując odpowiednio korony zębów przewidzianych pod filary mostu analogicznie jak przy pojedynczych koronach. Jeśli konieczne jest zastosowanie implantów na okres przejściowy wykonuje się most tymczasowy na bazie akrylu. Po tym etapie lekarz wykonuje wyciski protetyczne na podstawie, których w laboratorium protetycznym powstaje ostatecznie most. Materiały stosowane do wykonywania mostów są podobnie jak w przypadku koron. Wykonuje się mosty pełnoceramiczne, mosty metalowe lane, mosty licowane akrylem lub ceramiką.
Zazwyczaj jest to 2 – 7 dni przy czym można w tym czasie wykonywać kilka koron równolegle.
Pierwsza wizyta ok. 1-2 godziny w celu oszliwowania zęba, pobrania wycisków protetycznych, wykonania i zamocowania korony tymczasowej. Następnie w ciągu 1 - 3 dni wykonywana jest w laboratorium protetycznym korona ostateczna.
Druga krótsza wizyta to zdjęcie korony tymczasowej i przymiarka docelowego uzupełnienia. Jeśli na tym etapie wszystko jest dopasowane anatomicznie i kolorystycznie a Pacjent czuje się komfortowo z nowym uzupełnieniem następuje zakończenie leczenia i zacementowanie korony docelowej.
Jeśli wymagane jest dopasowanie należy przewidzieć kolejną wizytę za 1-2 dni.