W celu zapewnienia sukcesu zabiegu chirurgicznego, niezmiernie istotne jest dokładne przestrzeganie zaleceń pozabiegowych, które ułatwiają przebieg procesu gojenia i łagodzą nieprzyjemne objawy. Efekty leczenia zależą nie tylko od lekarza stomatologa, lecz także od zdyscyplinowania samych Pacjentów. Ważne jest szczególne dbanie o miejsce, w którym przeprowadzony został zabieg chirurgiczny:
- Zastosuj torebkę z lodem owiniętą cienką chusteczką na zewnętrzną stronę twarzy w 15- minutowych okresach tzn. kwadrans schładzaj, kwadrans przerwij itd. przez około 6 godzin po zabiegu (kwadrans przerwy jest ważny –minimalizuje ryzyko odmrożenia)
- Nie spij na policzku po którego stronie był wykonywany zabieg
- Nie przykładaj dłoni do miejsca zabiegu
- Zachowanie w przypadku bólu:
- zacznij zażywać przypisane leki przeciwbólowe zanim przestanie działać znieczulenie
- zażywaj zalecane leki przeciwbólowe co około 4 godziny, kontynuuj ich zażywanie tak długo jak będzie Ci to potrzebne
- nie zażywaj lekarstw na ‘pusty żołądek’, nie pij alkoholu, tabletki popijaj wodą
- jeżeli lekarz przepisał antybiotyk zażywaj go według zaleceń i wybierz go do ostatniej tabletki
- Należy unikać wszelkiego wysiłku fizycznego przez pierwszy tydzień po zabiegu (nie schylać się, nie dźwigać ciężarów, nie uprawiać sportów). Po zdjęciu szwów i przez następne 6 tygodni unikać w miarę możliwości większego wysiłku fizycznego (zwłaszcza jeśli wyczuwalne jest tętnienie w okolicy zabiegu).
- Należy unikać pochylania głowy przez pierwsze dni po zabiegu.
- Zalecany jest odpoczynek w pozycji półsiedzącej lub siedzącej z podpartą głową. Nie wskazany jest odpoczynek w pozycji leżącej.
- Przez co najmniej 48 godzin należy powstrzymywać się od:
- palenia nikotyny (do czasu usunięcia szwów palenie tytoniu należy ograniczyć do minimum),
- picia alkoholu, napojów gazowanych, napojów gorących (nawet przez słomkę/rurkę),
- mocnego wydmuchiwania nosa.
Każda z tych czynności nasila krwawienie i utrudnia gojenie. Może spowodować przemieszczenie się naturalnego skrzepu powstającego w miejscu zabiegu, powodując w takim przypadku zjawisko „suchego zębodołu” i wystąpienie niepotrzebnego bólu. Gdyby do tego doszło, zaleca się kontakt telefoniczny z naszym Centrum.
- Higiena jamy ustnej: szczotkuj łagodnie wszystkie powierzchnie zębów (szczoteczką miękką !!! ), płucz delikatnie wodą lub zaleconym płynem do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną, np. Eludril, 2-3 razy dziennie przez 2 minuty, nie przedłużaj płukania ponad 2 tygodnie
- Zaleca się spożywanie miękkich posiłków (pokarmy raczej chłodne, lody, koktajle oraz unikać gorących napojów (kawy i herbaty). Zaleca się wyeliminowanie przez kilka dni potraw mącznych, mleka i kwaśnych produktów mlecznych, gdyż osadzają się one na zębach i utrudniają higienę jamy ustnej. Należy pić dużo wody.
- Mależy unikać twardych potraw; w żadnym przypadku nie żuć kęsów jedzenia w okolicy zabiegu.
- Należy unikać żucia po stronie operowanej do czasu zdjęcia szwów.
- Nie należy dotykać palcami, językiem operowanego miejsca.
- Nie zaleca się otwierania ust celem obejrzenia okolicy zabiegu. Może to spowodować przypadkowe oderwanie szwów, rozejście brzegów itp.
- Jeśli założono szwy, konieczne jest ich usunięcie po około 7-10 dniach.
- Bezwzględnie należy stosować się do zaleceń lekarza.
- Należy stawiać się na obowiązkowe wizyty kontrolne co najmniej raz na 6 miesięcy, połączone z profesjonalnym oczyszczaniem zębów z kamienia i osadu.
W razie jakichkolwiek wątpliwości i niepokojących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z naszą Kliniką.