Na czym polega kolonoskopia?
Kolonoskopię wykonuje się w celu diagnostyki jelita grubego; diagnostyki zaburzeń oddawania stolca (zaparcia, biegunki), nieokreślone bóle brzucha, krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego; do diagnozowania zmian w śluzówce jelita powodowanych przez choroby zapalne; w celu usunięcia polipów lub kontroli po polipektomii, a także przed lub po niektórych zabiegach chirurgicznych i jako badanie profilaktyczne (rak jelita grubego). Ważna jest możliwość kojarzenia diagnostyki z leczeniem niektórych chorób przewodu pokarmowego np. usunięciem polipów.
Ile trwa badanie i czy jest bolesne?
Badanie zwykle trwa ok 15-60 min i jest dobrze tolerowane przez pacjentów. W trakcie może być odczuwalne parcie, wzdęcia, kolka wynikające z podawania powietrza do światła jelita dla jego pełnej oceny. Zabieg może być okresowo bolesny, wystąpienie bólu należy natychmiast zgłosić lekarzowi, gdyż jego utrzymywanie się może być wskazaniem do odstąpienia od dalszej oceny jelita. Aby zwiększyć komfort badania, stosuje się leki przeciwbólowe i uspakajające oraz rozkurczowe.
Jakie powikłania mogą wystąpić podczas kolonoskopii?
Powodzenie badania oraz pełne bezpieczeństwo zależą od wielu czynników i nie może tego zagwarantować żaden lekarz. Kolonoskopia i biopsja mimo, że należą do badań inwazyjnych są bezpieczne w rękach doświadczonego lekarza. Komplikacje są rzadkie (0,4% przypadków) jednakże mogą wystąpić: przedziurawienie ściany jelita (0,1- 0,3%); krwawienie, szczególnie po usunięciu polipów (0,2-3%), a także zaburzenia ze strony układu krążenia i oddechowego oraz reakcje na środki podawane w celu uzyskania analgosedacji (znieczulenia). Opisywane były także pojedyncze przypadki zaburzenia rytmu i zatrzymania akcji serca. Leczenie części z w/w powikłań może wymagać natychmiastowej operacji.
Po badaniu wykonanym z podaniem leków pacjent pozostaje w Poradni przez około 2-3 godziny. Prosimy uwzględnić to w swoich planach. Powrót do domu powinien odbyć się pod opieką dorosłej osoby towarzyszącej.
Dlaczego ważne jest właściwe przygotowanie Pacjenta do kolonoskopii?
Właściwe oczyszczenie pozwala na uzyskanie dobrego obrazu endoskopowego wnętrza jelita, uwidocznienie zmian chorobowych i na pobranie reprezentatywnych wycinków do badania mikroskopowego. Ma również istotne znaczenie dla bezpieczeństwa zabiegu, umożliwia interwencje terapeutyczne, może znacząco skrócić czas kolonoskopii. Zaleganie treści jelitowej często ogranicza zasięg badania lub je uniemożliwia.
Podstawowe znaczenie ma zastosowanie odpowiednich rygorów dietetycznych oraz przyjęcie przed badaniem środków przeczyszczających.
Przez 1 dzień porzedzający badanie:
- Prosimy nie jeść, spożywamy jedynie same płyny w ilości conajmniej 2 litórw na dobę – w postaci: wody, herbaty, kawy rozpuszczalnej, rozcieńczonych soków lub napojów owocowych, kisielów, galaretek owocowych, bulionów.
W dniu poprzedzającym badanie:
- O godzinie 9:00 pierwszą buteleczkę EZICLEN wlać do załączonego kubka, dodać wody do leku do poziomu kreski na kubku. W ciągu godziny bez pośpiechu wypić cały roztwór. Następnie wypić jeszcze dwa kubki wypełnione wodą lub czystym płynem w ciągu następnej godziny (ew. herbata, kawa bez mleka, napoje gazowane i niegazowane, soki bez miąższu nie czerwone, klarowny bulion ). O godzinie 11:00 druga buteleczke EZICLEN tak samo rozpuścić i w ciągu godziny bez pośpiechu wypić cały roztwór. Następnie wypić jeszcze dwa kubki wypełnione wodą lub czystym płynem w ciągu następnej godziny.
UWAGA! OSOBY PRZYJMUJĄCE LEKI OBNIŻAJĄCE KRZEPLIWOŚĆ KRWI
W przypadku przyjmowania leków przeciwzakrzepowych np. Acenocumarol, Sintrom, Clopidogrel należy je odstawić w porozumieniu z lekarzem prowadzącym, na około 7 dni przed datą badania i zamiennie podawać drobnocząsteczkową pochodną heparyny(np. Fraxiparyna, Clexane). W przypadku innych preparatów przeciwzakrzepowych (Acard, Polcard) należy je odstawić na około 6 dni przed pobraniem.
WYNIK BADANIA ZALEŻY OD WŁAŚCIWEGO PRZYGOTOWANIA !